Правильне поводження з побутовими відходами
Правильне поводження з побутовими відходами
Питання поводження з побутовими відходами у сучасному світі завжди було великою проблемою. Сьогодні ситуація особливо загострилася. Щодня ми чуємо питання на злободенну тему. Куди вивозити відходи? Не радують око звалища відходів біля наших будинків, узбіччі доріг, на берегах рік і озер.
Хто винуватий? У ситуації, що склалася ми обвинувачуємо всіх, починаючи із двірників, і закінчуючи міською владою, всіх,... крім себе. Але ж ці відходи утворюємо ми з вами!
Мешканці міста є різними за віковими категоріями, за положенням у суспільстві, за освітою тощо, але їх об’єднує одне – усі вони є утворювачами побутових відходів, тому згідно з європейським принципом "забруднювач платить" мають приймати участь у вирішенні проблеми побутових відходів, виражену у безпосередньому усвідомленому сприянні реалізації одного з основних принципів поводження з побутовими відходами – зведення до мінімуму утворення відходів та зменшення їх небезпечності.
Щорічно кожний мешканець великого міста у своєму домашньому господарстві викидає близько 300 кг або, інакше кажучи, один контейнер твердих побутових відходів. І це, не враховуючи тверді побутові відходи, що утворюються під час перебування цих же мешканців на роботі, на відпочинку, відходів, що утворюються у торгівлі, на підприємствах тощо.
Дійсно ми нещадно засмічуємо нашу землю.
І весь величезний обсяг побутових відходів нашого міста, лягає на плечі комунальних служб. А нам залишається лише нарікати на те, що побутові відходи вчасно не вивозяться, на вулицях і місцях відпочинку відсутня достатня кількість сміттєвих урн
Звернемося до досвіду закордонних країн, у яких впроваджений комплексний підхід до цієї проблеми. Вилучаючи з твердих побутових відходів ресурсоцінну сировину й перероблюючи її, промислово розвинені країни зменшують потік побутових відходів, що спрямовується на захоронення, а перероблення відходів паперу, скла, металів, пластмас дозволяє заощадити природні ресурси й електроенергію. Цей процес починається зі звичайного домашнього господарства, і закінчується сучасними сміттєпереробними заводами.
У Німеччині, Бельгії, Швеції, Нідерландах, Литві, вже багато років успішно діє програма перероблення вторсировини, складовою частиною якої є роздільне збирання твердих побутових відходів. У дворах і на вулицях населених пунктів встановлені різнобарвні контейнери, куди мешканці виносять побутові відходи: у зелений - скло, у синій - папір, у коричневий - харчові відходи.
Існує думка, що в нашій країні ніколи не вдасться впровадити систему роздільного збирання компонентів твердих побутових відходів, тому що наш менталітет не дозволяє нам возитися з окремими папірцями, кульками або пляшками. Але хіба цей менталітет змушує нас жити по свинячому, у містах, що перетворюються на суцільні звалища, засмічуючи навколишню природу? Хіба не були завжди символом українського будинку чистота, акуратність?
Не перекладайте всю відповідальність за поводження з твердими побутовими відходами тільки на плечі комунальних служб. Екологобезпечне відношення до відходів починається з кожного з нас, виховується в родині.
Хочеш жити завтра в чистому місті? Почни сьогодні - із себе!
Виконавчий комітет Щастинської міської ради