Співробітництво громад — це нові можливості, які ще кілька років тому були недоступні місцевому самоврядуванню, — В’ячеслав Негода

2018-02-14


Співробітництво громад — це нові можливості, які ще кілька років тому були недоступні місцевому самоврядуванню, — В’ячеслав Негода
14.02.2018

Співробітництво територіальних громад – ефективний інструмент для розвитку територій, створений Урядом в рамках реалізації концептуальних завдань реформи місцевого самоврядування. Близько шести сотень територіальних громад вже використовують цей інструмент. Лише за перший місяць нового року в Україні укладено 15 договорів про співробітництво територіальних громад. Всього на сьогодні налічується 133 таких договори, за якими громади співпрацюють у сферах ЖКГ, освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення, пожежної безпеки та ін. Про це свідчать дані Моніторингу процесу децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування, підготовленого Мінрегіоном.

Найбільше використовують цей інструмент у Полтавській (52 договори). Натомість у Донецькій, Луганській, Миколаївській, Тернопільській, Херсонській областях громади поки не уклали жодного договору про співробітництво територіальних громад.

«Що таке співробітництво громад? В першу чергу – це нові можливості та перспективи, які ще кілька років тому були недоступні місцевому самоврядуванню. Це також бажання змінювати якість життя на тій території, управління якою довірили люди конкретному місцевому голові. Вміння мислити на перспективу, шукати всі можливі варіанти рішень завдань, які стоять перед громадою і вміння домовлятися з іншими громадами. Хтось сьогодні консолідував ресурси і співпрацюючи з громадами-партнерами налагодили питання вивезення та утилізації сміття, хтось у співпраці придбав пересувний асфальтний завод і тепер мають доглянуті місцеві дороги. Успішних практик співробітництва достатньо, щоб мати з кого брати приклад, як і достатньо невирішених проблем в громадам. Не застосовувати сьогодні такий важливий інструмент, як співробітництво громад, є завідомо програшним варіантом господарювання», — прокоментував перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода.

Він нагадав, що на законодавчому рівні визначено державне стимулювання співробітництва територіальних громад.

Ст.15 Закону «Про співробітництво територіальних громад» регламентує, що державне стимулювання співробітництва здійснюється шляхом:

надання субвенцій місцевим бюджетам суб’єктів співробітництва у пріоритетних сферах державної політики;
передачі об’єктів державної власності у комунальну власність суб’єктів співробітництва;
методичної, організаційної та іншої підтримки діяльності суб’єктів співробітництва.

Також держава стимулює співробітництво у разі, якщо:

посилюється спроможність суб’єктів співробітництва до забезпечення реалізації визначених законом повноважень;
до співробітництва залучені додаткові ресурси, у тому числі фінансові;
співробітництво здійснюється більш як трьома суб’єктами співробітництва;
забезпечується широка участь громадськості у здійсненні співробітництва.